Ringo - I Mistrzostwa Polski Szkół Specjalnych w Opolu

01 - 493 Warszawa
ul. Wrocławska 16 m 39

+48 226388715, 602778176
info@ringo.org.pl

HOT-INFO

W dniu15 września 2012 r. o godz.10;00 na Miejskim Stadionie Lekkoatletycznym w Opolu przy ulicy gen. Sosnkowskiego odbyła się inauguracja I Mistrzostw Polski Szkół Specjalnych w Ringo.

 Podczas uroczystości otwarcia Opolski Kurator Oświaty Halina Bilik, osobiście udekorowała prezesa Opolskiego Towarzystwa Ringo, mgr inż. Adama Chwastowskiego MEDALEM KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ przyznanym przez Ministra Edukacji Narodowej w 2012 roku na wniosek Polskiego Towarzystwa Ringo i Federacji Sportu dla Wszystkich.

Na uroczystości otwarcia Mistrzostw byli obecni również członek rady programowej przy Opolskim Kuratorze Oświaty, Pani Alicja Skubacz i mistrz olimpijski Janusz Trzepizur. Całości przyglądali się nauczyciele i młodzież szkół przybyłych na zawody, sympatycy gry w ringo oraz wychowankowie Adama Chwastowskiego, którzy a na tych zawodach pełnili rolę sędziów: Małgorzata Boguszewska, Andrzej Strózik, Iwona i Monika Dora oraz ich tata Stanisław (vice prezes OTR) oraz Danuta Weglorz i Alicja Wyszyńska, uczestniczki kursokonferencji animatorów i sędziów ringo przeprowadzonego w Opolu w październiku 2011r.

Sędzią głównym zawodów był Ryszard Flejszar z Legnicy (Legnickie Towarzystwo Ringo) a sekretariat zawodów prowadziły niezawodne Beata Borecka-Sierpina, nauczyciel konsultant i Jolanta Jochymek nauczyciel WF i trener piłki ręcznej z Krapkowic.

Uczestnikami mistrzostw, były czteroosobowe drużyny reprezentujące młodzież z deficytem intelektualnym ze szkół różnych typów.

W pierwszych Mistrzostwach Polski Szkół Specjalnych rywalizowało 14 szkół z Bartoszyc, Bytomia, Brzegu, Cieszyna, Gliwic, Głubczyc, Kielc, Kluczborka, Krapkowic, Radzionkowa. Przy czym jedna Szkoła mogła zgłosić kilka reprezentacji z czego skorzystała Szkoła z Bartoszyc wystawiając aż trzy, silne drużyny a z Bytomia przyjechały reprezentacje trzech szkół.

Według uczestników, czyli „dzieciaków” i opiekunów mistrzostwa zostały zaplanowane i przeprowadzone perfekcyjnie. Z dbałością o szczegóły, które liczą się dla promocji sportu. W piątek przed zawodami wszystkie ekipy zostały zakwaterowane w Internacie Zespołu Szkół Mechanicznych i przyjęte kolacją w formie „szwedzkiego stołu”. Po kolacji „kierownicy” ekip wzięli udział w odprawie technicznej, na której zostały przedstawione wszystkie szczegóły zawodów i rozwiane wszelkie wątpliwości. W sobotę wszyscy wiedzieli co mają robić, co pozwoliło uniknąć trudnych sytuacji. Zawody przebiegały sprawnie i zgodnie z planem minutowym.

Najlepsi okazali się uczniowie z Opolszczyzny, reprezentacja Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Kluczborka.

Jako organizatorzy uważamy, że większość uczniów prezentowała bardzo wysoki poziom umiejętności stąd pojedynki, zwłaszcza finałowe były bardzo zacięte i wyrównane.

Drugie miejsce i tylko o jeden srebrny medal mniej zdobyli uczniowie z Bartoszyc zespół pierwszy. Jednak pozostałe dwie ekipy tej szkoły zajęły V i VI miejsce. Miejsca III i IV zajęły szkoły ze Śląska, Szkoła z Radzionkowa „trójka” z Bytomia.

Wszystkie „dzieciaki” otrzymały od organizatorów upominek – kółko ringo z opisem uproszonych zasad gry. Ci zawodnicy, którzy nie zdobyły pucharów i medali otrzymały pamiątkowe dyplomy za uczestnictwo w zawodach. Opiekunowie (na odprawie) otrzymali wydawnictwo okolicznościowe Mistrzostw w Opolu zawierające przepisy gry sportowej w ringo.

Zawody zakończyły się „zdjęciem rodzinnym” uczestników i organizatorów oraz wspólnym obiadem.

Mamy nadzieję, że ta impreza stanie się cykliczną. Już dziś zapraszamy za rok.

 

Klasyfikacja (generalna) szkół:

I. KLUCZBORK,

II. BARTOSZYCE I

III. RADZIONKÓW

IV. BYTOM - ZESP. SZKÓŁ NR 3

V. BARTOSZYCE, ZESPÓŁ III

VI. BARTOSZYCE, ZESPÓŁ II

Jak widać z powyższych podsumowań silną i wyrównaną grupą zawodników ma Kluczbork.

Na masowość w ringo i w sporcie stawiają Bartoszyce. Zaś najwięcej szkół zainteresowanych sportem ma Śląsk w tym trzy dzielnice m. Bytom.

Zwycięzcy kategorii otrzymali puchary i medale ufundowane przez Opolskiego Kuratora Oświaty oraz dyplomy zaprojektowane specjalnie na tę imprezę.

OPOLSKIE TOWARZYSTWO RINGO CHCE PROPAGOWAĆ RINGO DWUTOROWO: JAKO DYSCYPLINĘ SPORTOWĄ ORAZ GRĘ REKREACYJNĄ.

Oto wyniki indywidualne:

Chłopcy do l.16

 1. Wawrzinosek Damian – Radzionków
 2. Hołuj Rafał – Kluczbork
 3. Czerwiec Mateusz – Bytom 3

Dziewczęta do l. 16

 1. Widera Maria – Kluczbork
 2. Iwaniuk Katarzyna – Bytom 3
 3. Marusek Małgorzata – Radzionków

Chłopcy pow. L.16

 1. Mazurowski Karol – Bartoszyce I
 2. Słupianek Patryk – Bartoszyce III
 3. Łyczewski Damian – Bartoszyce II

Dziewczęta powyżej l.16.

 1. Widera Barbara - Kluczbork
 2. Wojciechowicz Paulina – Bartoszyce I
 3. Piernik Agnieszka – Bartoszyce III

Mikst (dwójki mieszane) powyżej l.16

 1. Bartoszyce I
 2. Kluczbork
 3. Bartoszyce II

Mikst (dwójki mieszane) do l.16

 1. Radzionków
 2. Kluczbork
 3. Bytom 3